Pojištění profesní odpovědnosti – za škodu i újmu
Pojištění profesní odpovědnosti je dáno zákonem. V případě jakéhokoliv nepříznivého následku, kterou způsobí člověk při výkonu specializované činnosti, je škoda hrazena z tohoto pojištění. Tím se například podnikatelé vyhnout hrozbě zkrachování. Co je to profesní odpovědnost a jak funguje?
Pojištění odpovědnosti je povinné zejména při výkonu určitých povolání, které poskytují služby vyžadující nejen odborné znalosti, ale i vysokou míru zodpovědnosti. Do takové skupiny patří:
- notář, advokát, soudní exekutor, insolvenční správce
- lékař, stomatolog, lékárník, personál ve zdravotnickém zařízení
- auditor, daňový poradce
- provozovatel objektů s nebezpečnými látkami
- výrobce a distributor tepelné energie
- a další
Řada pojišťoven nabízí pojištění odpovědnosti za újmu v několika možných variantách. Každé pojištění je možné si rozšířit o doplňkové služby. Připojistit lze smluvně například provozní odpovědnost nebo odpovědnost při správě a provozu nemovitosti. Cena za pojištění odpovědnosti se liší na základě výše vyplacení možné škody a příplatkových služeb.
Je třeba věnovat plnou pozornost výlukám z pojistných smluv a tomu,
Pojištění odpovědnosti z profese se zajisté nevztahuje ani na trestné činy nebo nepoctivé chování.
Pojištění odpovědnosti pro OSVČ, pojištění odpovědnosti pro podnikatele
V dnešní době touží řada zaměstnanců po tom, aby mohli být sami sobě svým pánem. Chtějí se osamostatnit a začít si vydělávat tzv. na své triko. Jak začít podnikat? Mnohdy však nemyslí na to, že je s tím spojena řada záležitostí, které je třeba si předem zajistit. Jednou z nich je pojištění odpovědnosti.
Každá samostatně výdělečně činná osoba při svém podnikání zodpovídá za svou práci, ať už se jedná o službu nebo výrobek. Při jejím vyhotovení může vzniknout řada škod, za které nese odpovědnost právě sám podnikatel v plné výši. Pokud se jedná o velký podnik, jehož příjem je vysoký, pak se nemusí tolik bát jako například poloviční podnik, pro který to může být až likvidační.
Pojištění odpovědnosti OSVČ lze sjednat online prostřednictvím kalkulačky, kterou nabízí řada pojišťoven. Na takových kalkulačkách pojištění lze sjednat například i pojištění auta, cestovní pojištění, pojistku na blbost v běžném životě nebo pojistku na škodu způsobenou zaměstnavateli. Existuje také srovnání cen pojištění odpovědnosti, kde je ihned vidět, u koho je cena nejnižší. Pojištění odpovědnosti za újmu související s podnikáním lze sjednat jako škodové pojištění.
Pojištění odpovědnosti za škodu zaměstnancem
V rámci výkonu profese lze uzavřít pojištění odpovědnosti jako pojištění fyzické osoby. Jaký je rozdíl mezi fyzickou a právnickou osobou? Tuto pojistnou smlouvu může uzavřít kdokoliv, kdo pracuje například ve výrobě nebo na vysoké pozici v managementu. Takové pojištění odpovědnosti se hodí ve chvíli, kdy zaměstnavatel vyžaduje po svém zaměstnanci úhradu škody.
Existují 4 typy odpovědnosti zaměstnance za škodu, a tím jsou obecná odpovědnost, odpovědnost za schodek na svěřených hodnotách, odpovědnost za ztrátu svěřených věcí a odpovědnost za nesplnění povinnosti k odvrácení škody.
Ze zákoníku práce plyne, že v rámci obecné odpovědnosti zaměstnanec odpovídá zaměstnavateli za škodu, kterou způsobí, a to porušením povinností při plnění práce nebo v souvislosti s ní. To, že se zaměstnanec dopustil takového chování, musí dokázat jeho zaměstnavatel, který se drží interních předpisů, směrnic a řádů.
Na schodek na svěřených hodnotách se uzavírá pojištění hmotné odpovědnosti. Jedná se totiž o zpřísněnou odpovědnost. Zaměstnavatel nemusí prokazovat zavinění zaměstnance, jelikož je to již presumováno. Je třeba, aby byla mezi stranami nadřízený a podřízený uzavřena dohoda o takové odpovědnosti. Zaměstnanec je pak oprávněn s takovou hotovostí, ceninou nebo zbožím disponovat.
Zákoník práce stanovuje, že zaměstnanec hradí škodu v plné výši v případě, že zavinil škodu schodkem na svěřených hodnotách nebo ztrátou věci, která mu byla svěřena. V ostatních případech stanovuje zákoník výši škody, a tou je maximálně 4,5 násobek průměrného výdělku za měsíc. Výpovědí však tento závazek nekončí.
Víc může zaplatit takový zaměstnanec, který se škody dopustil úmyslně – spoléhal na to, že škoda nevznikne, ale vznikla. Do této kategorie patří i zavinění škody pod vlivem návykových látek nebo alkoholu.
Pojištění odpovědnosti za škodu lze sjednat nejen pro výkon zaměstnání, ale pro běžný život, a to při újmách způsobených třetí osobě.
Pojištění odpovědnosti z výkonu povolání
Jedná se o takové profese, které při své činnosti mohou způsobit svému zaměstnavateli škodu. V takových případech to zaměstnavatel může vyžadovat po svém zaměstnanci, který škodu způsobil. Výše a druh pojistného se stanovuje stejně jako ostatní pojištění dle míry rizikovosti.
Pojištění se každopádně vztahuje na škodu způsobenou na majetku, čistě finanční škodu a hmotnou škodu způsobenou na majetku třetí osobě. V rámci připojištění existuje varianta pro pojištění škod, které vzniknou při řízení motorových vozidel nebo dokonce svěřených předmětů.
Na druhé straně i zde je třeba věnovat zvýšenou pozornost výlukám. Patří sem vznik škody způsobené úmyslnou činností, získání pokuty nebo zanedbání předepsané obsluhy či údržby.
Škoda z tohoto pojištění se nebude vyplácet pouze zaměstnancům, kteří pracují na hlavní pracovní poměr, nýbrž i takovým pracovníkům, kteří mají se zaměstnavatelem uzavřenou dohodu o provedení práce nebo pracovní činnosti. V rámci pojištění pro případ škod způsobených zaměstnavateli lze uzavřít individuální nebo kolektivní pojistné.
Pojištění hmotné odpovědnosti
Jak již bylo nastíněno výše, jedná se o odpovědnost za schodek na svěřených hodnotách. Zaměstnanci vzniká povinnost takové hodnoty vyúčtovat. Zaměstnanec za ně odpovídá v plné výši. O snížení výše škody může rozhodnout pouze soud, který zkoumá míru zavinění.
Mezi svěřené hodnoty patří:
- hotovost
- ceniny
- zásoby materiálu
- hodnoty přímo související s předmětem obratu
- zboží
Uzavření pojištění pro tyto škody je běžným produktem pojišťoven.
K hospodaření s takovými hodnotami vzniká v okamžiku uzavření pracovní smlouvy. Zaměstnavatel mu ihned po nástupu svěří takové věci a poučí ho o ztrátě, poškození a zničení. Neuposlechne-li zaměstnanec svého zaměstnance a nedrží se stanovených podmínek a pravidel, a dojde zároveň ke škodě, pak za ni nese zaměstnanec plnou odpovědnost.
Při uzavírání smlouvy na pojištění profesní odpovědnosti je na místě se zamyslet i nad sjednáním pojištění nemovitosti. Výše pojistného se vztahuje také na území, kde se nemovitost nachází, jedná se zejména o tzv. povodňové mapy. Co je to povodňová mapa a jak s ní souvisí výše pojistného?